Zjawisko Peltiera lub efekt Peltiera to zjawisko termoelektryczne zaobserwowane po raz pierwszy w 1834 r. przez francuskiego fizyka Jeana Charlesa Peltiera. Zauważył on, że po utworzeniu dwóch obwodów elektrycznych z dwóch różnych metali (miedź, bizmut) i podłączeniu zasilania, temperatura jednego ze złącz wzrosła, natomiast drugiego zmalała tzn. między złączami powstała różnica temperatur. Wykorzystując swoje badania, Peltier umieścił złącze, które pochłaniało energię w izolowanym pojemniku uzyskując w ten sposób prymitywną lodówkę.


Efekt Peltiera został wykorzystany do zbudowania prostych w konstrukcji i wyjątkowo energooszczędnych osuszaczy powietrza – wilgotne powietrze przechodzi kolejno przez chłodny i ciepły pojemnik a znajdująca się w nim wrażliwa na zmiany temperatury para wodna skrapla się i spływa do wbudowanego pojemnika na wodę.

Osuszacze z efektem Peltiera

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Osuszacz powietrza oszczędzający energię

Osuszacze z efektem Peltiera są stworzone dla osób, które cenią sobie urządzenia pracujące w cichym i oszczędnym trybie. Tego typu osuszacze znakomicie kontrolują wilgoć w niewielkim pomieszczeniu i utrzymują ją na poziomie 40-60%. Warto wiedzieć o tym, że zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgoci może być szkodliwy dla zdrowia. Niska wilgotność w pomieszczeniu szkodzi układowi oddechowemu - podrażnia śluzówki i przyczynia się do powstania nocnego kaszlu. Zbyt wysoka wilgotność z kolei sprzyja rozwojowi pleśni, która ma szkodliwe działanie dla ludzkich organizmów - może doprowadzić do problemów z oddychaniem, dusznościami czy nawet do rozwoju nowotworów. Dlatego właśnie tak ważne jest, by domowe osuszacze powietrza stosować w miejscach, które są narażone na kontakt z wilgocią. Warto używać ich np. tam, gdzie często suszymy pranie. Osuszacz od szybko pochłonie nadmiar wilgoci i zapobiegnie jej rozprzestrzenianiu się w pomieszczeniu.

Osuszacz na czas remontu

Ponadto osuszacze powietrza bardzo dobrze sprawdzają się również na terenach budowy, osuszanie powietrza bardzo przyspiesza np. schnięcie tynków. Pozwala to przyspieszyć nieco prace budowlane.

Osuszacz do łazienki i pokoju

Mały osuszacz powietrza może być przydatny również w łazience, która ma ograniczoną wentylację. Polecamy stosowanie osuszaczy z efektem Peltiera również w tych miejscach, które nie mają dostępu do okien. Wietrzenie pomieszczeń to jeden z najprostszych sposobów na odprowadzanie wilgoci - jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj z domowego osuszacza powietrza. Chroń swój dom przed grzybem pleśniowym i wiążącymi się z nim szkodliwymi mikrotoksynami! Dbaj o zdrowie swoje i twoich bliskich.